دویده : واگذاری انحصاری اجرای کلیه پروژه های ساخت و ساز شهری به مجریان ذیصلاح ضروریست

02:151.2K

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان خوزستان بر لزوم واگذاری انحصاری اجرای کلیه پروژه های ساخت و ساز شهری به مجریان ذیصلاح تاکید کرد.

مهندس کمال دویده در گفت و گو با پایگاه خبری سازمان نظام مهندسی ساختمان خوزستان اظهار کرد: براساس فصل چهارم آیین‌نامه اجرایی ماده ۳۳ قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان از ماده ۹ الی ۲۰ ، تمام عملیات اجرایی ساختمان باید توسط اشخاص حقوقی و دفاتر مهندسی اجرای ساختمان به عنوان مجری انجام شود و مالکان برای انجام امور پروژه‌های ساختمانی خود مکلف هستند از این مجریان دارای صلاحیت استفاده کنند.
وی ادامه داد: همچنین به استناد فصل سوم مجموعه شیوه‌نامه‌های آیین‌نامه اجرایی و آیین‌نامه اجرایی ماده ۳۳ (مبحث دوم مقررات ملی ساختمان)، بسیاری از الزامات اجرایی و تضمین کیفیت ساختمان توسط مجریان ذی‌صلاح به انجام می‌رسد، بنابراین بخشی از مسئولیت سنگین تضمین کیفیت ساخت و ساز که تا پیش از آن صرفا بر دوش مهندسان ناظر بود، بر عهده مجریان ذیصلاح نهاده شد.
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان خوزستان خاطر نشان کرد: اجرایی شدن طرح مجریان ذی‌صلاح وصدور شناسنامه فنی و ملکی بخش بزرگی از ایرادات وارده به پیکره‌ی ساخت و ساز را برطرف کرده و از بروز برخی تخلفات و اشتباهات در ساخت و ساز ممانعت بعمل می آورد؛ بدین معنا که هر شخصی مجاز نخواهد بود مسئولیت ساخت و ساز را بر عهده بگیرد و در صورت تحقق این هدف ، شاهد ساخت ساختمان هایی بدون سازندگان ذیصلاح نخواهیم بود.
وی افزود: مجری ذیصلاح می تواند با صرف وقت منطقی ، طراحی بهینه سازه، استفاده از تکنولوژی های نوین و نظارت مستقیم در کاهش هزینه ها وصرفه جویی اقتصادی و بالا بردن راندمان و کیفیت وافزایش عمر مفید ساختمان، نقش بسزایی داشته باشد و با توجه به اینکه قسمت اعظم مسئولیت ساخت و ساز به عهده آنها خواهد بود، تمام تلاش خود را برای اجرای یک پروژه کیفی انجام دهند.
دویده با بیان اینکه هیات مدیره دوره هفتم از شروع فعالیت خود اجرایی شدن مجریان ذیصلاح وصدور شناسنامه فنی و ملکی را در دستور کار خود قرار داد اظهار کرد: براساس مصوبه کارگروه هیات 4 نفره استان بحث سازندگان مسکن از اواسط مرداد ماه سال 98 برای ساختمان های 8 سقف به بالا به مرحله اجرا درآمد.
وی با بیان اینکه اجرای قانون حضور مجریان ذی صلاح وصدور شناسنامه فنی و ملکی در روند ساخت و سازها، قطعا به صنعت ساخت و ساز در کشور کمک خواهد نمود تصریح کرد: لازم است شرایط به گونه ای فراهم شود که سازمان نظام مهندسی در راستای اعتلای سطح کیفی اجرای ساختمانهای شهری، واگذاری انحصاری اجرای کلیه پروژه های ساخت و ساز شهری را به مجریان ذیصلاح اجرایی نماید.

لینک کوتاه
http://www.khzceo.ir/?p=27639

دیدگاه ها بسته شده اند.

دیدگاه ها بسته شده اند.