شناسنامه فنی و ملکی ساختمان چیست؟

03:031.5K

فرض کنید قصد خرید خانه دارید و در این راستا خانه‌ای را چند بار دیده‌اید و ظاهر آن را پسندیده‌اید؛ همچنین با قیمت آن کنار آمده‌اید؛ آیا به نظر شما کار تمام است و می‌توانید با خیال راحت آن را خریداری کنید؟ پاسخ منفی است! در واقع همه‌ی آن چیزی که باید درباره‌ی خرید یک ساختمان تصمیم بگیرید، در نمای ظاهری خلاصه نمی‌شود؛ بلکه اطلاع از وضعیت ساخت و ساز و استانداردهای فنی نیز اهمیت زیادی دارند. اما چگونه می‌توان از این موارد آگاه شد؟ همان‌طور که هر انسانی یک شناسنامه‌ی منحصر به فرد برای خود دارد و از روی آن می‌توان اطلاعاتی درباره‌ی او بدست آورد، ساختمان‌ها نیز دارای شناسنامه‌هایی هستند که در آن می‌توان اطلاعات مربوط به ساختمان را مطالعه کرد و باید آن را از سازمان نظام مهندسی ساختمان دریافت کرد. یکی از مدارک شناسایی وضعیت ساختمان، شناسنامه‌ فنی و ملکی است که داشتن آن برای هر ساختمان ضروری است.

هدف از صدور این شناسنامه ارتقای سطح کیفی عملیات ساختمان سازی و هم چنین تضمین حقوق و برآورده شدن نیازهای خریداران است. سند موصوف برای تمامی ساختمان‌هایی که مراحل قانونی ساخت را زیر نظر نهادهای مربوطه گذرانده‌اند صادر می‌شود و در هنگام فروش در اختیار خریدار قرار می‌گیرد.

چرا داشتن شناسنامه فنی و ملکی مهم است؟

این سند ساختمان اطلاعات کاملی را نسبت به ویژگی‌های فنی و نوع ساخت ساختمان ارائه می‌دهد. برای مثال در این شناسنامه شیوه‌ی اسکلت‌بندی ساختمان آورده شده و همچنین آیین نامه‌های مورد استناد در ساخت و ساز نیز مشخص گردیده است. بر این اساس می‌توان پس از گذشت مدتی از عمر ساختمان، درباره‌ی آن تصمیمات معینی گرفت؛ مثلاً اینکه آیا ساختمان نیاز به مقاوم‌سازی دارد یا خیر؟ آیا مصالح بکار رفته در ساخت و ساز، در شرایط فعلی ایمن هستند یا خیر؟ از آنجایی که املاک برحسب ضوابط ساخت و ساز و درجه‌ی ایمنی می‌توانند مورد کاربری‌های مختلف قرار بگیرند، با توجه به این سند ساختمان می‌توان استفاده از ساختمان را برای کاربری‌های مختلف ارزیابی کرد.
ممکن است وزن وارد شده به اسکلت ساختمان برای بعضی از کاربری‌ها به بیش از حد مجاز برسد، در این صورت از آن اجتناب خواهد شد. دانستن این اطلاعات هم برای بررسی‌های فنی نهادهای مربوطه و هم برای خریداران ساختمان ضروری است و بدلیل آن که این اطلاعات را از روی ظاهر ساختمان نمی‌توان بدست آورد، باید در یک دفترچه‌ی رسمی ‌ثبت گردیده و به تأیید سازمان نظام مهندسی ساختمان برسد.

شناسنامه فنی و ملکی توسط چه نهادی صادر می‌شود؟

مرجع صادرکننده‌ی شناسنامه فنی و ملکی ساختمان سازمان‌های نظام مهندسی ساختمان در استان‌ها هستند. این سازمان‌ها وظیفه دارند تا به درخواست مجریان پروژه‌های ساختمانی برای صدور شناسنامه فنی و ملکی رسیدگی کرده و پس از ثبت مشخصات ملک مربوطه در شناسنامه‌های خامی‌ که در اختیار آن ها قرار دارد، آن را صادر کنند.

چگونه برای دریافت شناسنامه فنی و ملکی اقدام کنیم؟

برای دریافت این سند باید در ابتدا کپی شناسنامه مالک، کپی کارت ملی، کپی سند مالکیت و سایر اسناد مربوطه را تهیه کنیم. در مرحله‌ی اول باید اطلاعات فنی و ملکی ساختمان را در فرم‌هایی تحت عنوان پیش‌نویس شناسنامه فنی و ملکی وارد کنیم و دفترچه‌ی اطلاعات را به ضمایم مورد اشاره به سازمان نظام مهندسی ساختمان ارائه دهیم. پس از بررسی مشخصات ملک با اطلاعات ثبت شده و همچنین ارزیابی آنها ، این سند بصورت رسمی‌ صادر شده و به مالک تحویل داده می‌شود.

لینک کوتاه
https://www.khzceo.ir/?p=26372

دیدگاه ها بسته شده اند.

دیدگاه ها بسته شده اند.